تبلیغات
چو ایران نباشد تن من مباد
درباره ما


زادبوم مکانی است برای بیان عقاید،درنگ نکنید!
مدیر وب سایت : ابراهیم صیدی


آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :


  • تاریخ ارسال : شنبه 1393/02/20, 08:01
 بی شک پرطرفدار ترین و پربیننده ترین برنامه ورزشی صدا و سیما برنامه نود است.اینکه عادل فردوسی پور توانسته با اجرای جذاب و داشتن نوآوری در آیتم های برنامه اش به پر بیننده ترین برنامه این سال های تلویزیون ایران تبدیل شود قابل کتمان نیست . اما در پس این موفقیت ها ، برنامه نود  و شخص عادل فردوسی پور مخالفانی هم دارد که البته مخالفت برخی آز آن ها آنچنان هم بیجا نیست.
 اول:
اجرای عادل فردوسی پور  وسیاست هایش هر از گاهی از مسیر عدالت خارج می شود و گاهی نیز در مسیر بی انصافی قرار می گیرد که برای نمونه می توان از مواردی نام برد که عادل اصلاً متوجه نیست که در همان زمان که با لبخندهای زیرکانه اش به مسئله ای بیش از حد معمول می پردازد ، هستند بسیاری از بینندگان که در منزل  و پای گیرنده های خود در حال حرص خوردن هستند!!!
برای مثال چندی است که سمت و سوی برنامه  نود  در جهت شفاف سازی دریافتی های فوتبالیست ها قرار دارد.قبل از هر چیز باید گفت که اکثر قریب به اتفاق مردم کشور با این قضیه موافق هستند که فوتبالیست ها درآمد های کلانی دارند که در برابر قابلیت های ورزشی آنها ابداً  منصفانه نیست. این روز ها می شنویم و می بینیم که فوتبالیست ها در جواب به دیر شدن دریافت هایشان استناد می کنند و با بیان این دلیل(!!) که باید کلی بدویم تا به پولمان برسیم ! ادعا دارند که این انتقاد ها بی جاست. که در پاسخ می توان گفت بنده هم  حاضرم  از محل کارم به جای برجی نهایتاً یک میلیون تومان( که البته همین هم برای بسیاری از مردم دور از دسترس است) مبالغ میلیاردی بگیرم اما مثلا چند ماه با تأخیر این مبلغ را دریافت کنم!!! یعنی تمام زحمت اضافه ای که آقایان فوتبالیست در برابر دریافت مبالغ میلیاردی می کشند مدتی صبر است. کجا می توان فوتبالبالیستی را که سالانه چند صد میلیون درآمد دارد ، با کارگران زحمت کشی مقایسه کرد که این روزها به خاطر شرایط بد اقتصادی  و رکود حاکم بر اقتصاد مملکت حقوق های معوقه بسیاری دارند  و بسیاری هم از کار بیکار شده اند.
اما عادل فردوسی پور در برنامه اش به درستی از این موضوع انتقاد  می کند.کافی است برای مقایسه  یادی کنیم از برنامه سراسر گل و بلبل جهانگیر کوثری که یاد دارم یک شب در برنامه اش در دفاع از دریافت های آنچنانی فوتبالیست ها گفت " فوتبالیست ها در ازای دریافت های کلان ، زندگی بسیار سختی هم دارند. آنها باید خوب بخورند(!!) خوب استراحت کنند(!!)هر روز تمرین کنند و ..." (نقل به مضمون)
اما انتقادی که در این موضوع به عادل خان فردوسی پور از نظر من وارد است این است که در بیان فقط به دو باشگاه سرخابی تهران می پردازد. از نظر من اصل پرداخت های کلان به فوتبالیست ها بسیار اشتباه است. اما آیا فقط دو باشگاه قرمز و آبی تهران هستند که پرداخت های کلان دارند؟
پرداخت های میلیاردی به این علت اشتباه است که باشگاه های ما همگی از بودجه دولتی بهره می برند. اما عادل فردوسی پور هیچ توجهی به میزان هوادارن باشگاه ها ندارد. تمامی طرفداران پرسپولیس مخالف پرداخت های میلیاردی به فوتبالیست ها هستند.اما وقتی یک باشگاه صنعتی که در رأی گیری های همین برنامه نود کمتر از نیم در صد هوادار دارد ، سالانه بودجه 50 میلیاردی از بودجه دولتی دارد  که بدون نگرانی در ابتدای سال دریافت می کند، آیا نباید توقع داشت که باشگاه پرسپولیس با چندین برابر هوادار در مملکت سهم چند برابر از همین بودجه داشته باشد؟ آیا این عدالت است که به باشگاه کم هوادار تر چند برابر پر طرفدارترین باشگاه مملکت بودجه دولتی تعلق بگیرد؟
ایراد بعدی  که به برنامه نود در این رابطه وارد است این است که عادل فردوسی پور در انتقاد از پرداخت های کلان به فوتبالیست ها گاهی  حتی به پرداخت های خصوصی هم ایراد می گیرد. گویا عادل فردوسی پور اصل قضیه را فراموش کرده است. مشکل در پرداخت ها نیست.مشکل در پرداخت از بودجه دولت است. وقتی یک باشگاه رسما اعلام میکند که این فصل فلان مقدار بودجه دارد که درصد بیشترش را از استانداری استان دریافت می کند ، مردم حق دارند مخالف این پرداخت ها باشند. اما اگر باشگاه های ما همگی خصوصی باشند و از درآمد خود ارتزاق کنند آن وقت چه کسی می توانست ایراد بگیرد؟ هر باشگاهی پر طرفدارتر  و با سابقه قهرمانی بیشتر دارای درآمد بیشتر می شود. و هر باشگاه درآمد بیشتر داشت خرج بیشتر هم می تواند داشته باشد.
اما جالب است که عادل فردوسی پور در برنامه اش حتی یقه استیل آذین را هم می گرفت که تمام پرداخت هایش از بودجه شخصی بود!!
 دوم:
اینکه برنامه نود خدمات بسیاری به ورزش کشور داشته و دارد واضح است. اما عادل می تواند این روز ها که لیگ کشور تعطیل است به موضوعات زیر بنایی ورزش بپردازد.جالب است که در وسط فصل هر وقت نوبت موضوعات اصلی و زیربنایی  می شد بحث به علت کمبود وقت نا تمام می ماند. اما اکنون که فرصت هست که کمی از حاشیه ها عبور کرده به متن  اصلی پرداخته شود در کمال تعجب برنامه نود تعطیل می شود!!
ادامه دارد.....ادامه مطلب
تبلیغات

تبلیغات
ّ