تبلیغات
چو ایران نباشد تن من مباد
درباره ما


زادبوم مکانی است برای بیان عقاید،درنگ نکنید!
مدیر وب سایت : ابراهیم صیدی


آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :


  • تاریخ ارسال : چهارشنبه 1393/02/10, 15:14

 

 پایتخت 3 سریالـئ پر از نکاتــ مثبتـ!


نوروز که می شود یکی از سرگرمی های مردم به غیر از دید و باز دیدها و سفرهای نوروزی ، تماشای برنامه های تلویزیون است.در دو سال گذشته شبکه اول سیما سریالی را تدارک دیده بود که با استقبال اقشار جامعه مواجه شد و این استقبال موجب شد که شبکه اول سیما تصمیم به ساخت سری سوم این سریال بگیرد. در نقد همین تصمیم باید گفت که از نظر من نفس این کار یعنی ادامه دادن برنامه ای که دارای نقاط قوت فراوان است  و مهمتر از هر چیز مورد استقبال بینندگان قرار گرفته است کار بسیار به جایی بود.
اما آنچه که در نوروز 93 تحت عنوان « پایتخت 3» از شبکه اول سیما پخش شد از نظر محتوی با دو سری قبلی بسیار متفاوت بود که این نشان می دهد که کارگردان محترم  درگیر تکرار های ملالت باری که بسیاری از کارگردانان دیگر دچار آن هستند نشده است.

اولین نکته به ذهن حقیر خطور میکند این است که بر خلاف اکثر سریال های صدا و سیما که در آن ها خانواده ای نشان داده می شود که در قصر زندگی می کنند و هر کدام از اعضا دارای اتومبیل های آنچنانی هستند، در سریال پایتخت 3 ، خانواده نقی معمولی هم سطح اکثریت جامعه بوده و در خانه ای زندگی می کردند که اکثر بینندگان این سریال برایشان غریبه نبود
نقی معمولی مثل بسیاری از مردم این جامعه درگیر مسائل اقتصادی است تا آنجا که ساختن یک خانه نقلی تبدیل به آرزوی این خانواده شده است. اما با وجود این ، مهمترین نکته نشان دادن رابطه عمیق عاطفی و احترام متقابل بین اعضای خانواده و مخصوصاً پدر خانواده با همسرش می باشد که لذت دیدن این سریال را برای خانواده های ایرانی دو چندان می کرد.
آنجا که با وجود شرایط اقتصادی نه چندان خوب خانم خانواده عاشقانه در کنار همسرش و یار و یاور او محسوب می شود و نقی معمولی و همسرش بزرگترین سرمایه خود را فرزندان خود می دانند.

نکته مهم دیگر نگهداری از پدر پیر نقی است که هم نقی و هم همسرش خود را مقید به نگهداری از بابا پنجعلی می دانند و احترام آن ها به بزرگتر یکی از برجسته ترین نکات این سریال است.وقتی می بینیم که با وجود بیماری خاص بابا پنجعلی و فراموشی او که البته  بسیار زیرکانه و دور از بی حرمتی به جنبه کمیک سریال هم افزوده است ، عروسش چقدر به رعایت حالش اهتمام دارد ، این می تواند به بهترین نحو ممکن معرفی کننده سبک زندگی اصیل اسلامی ایرانی باشد که در آن احترام به بزرگتر ها بسیار نمود داشته و بار ها در کتاب آسمانی ما مسلمانان و احادیث معصومین(ع) به رعایت آن ملزم شده ایم و البته این روزها  که اکثرا درگیر زندگی شهری و مسائل اقتصادی شده ایم ، یادآوری این نکته تحت این سریال بسیار مفید بود.
یا وقتی تلاش های خانم خانواده در  رفع ناراحتی و افسردگی همسرش را مشاهده می کنیم می تواند به ما یادآوری کند که چقدر این روزها توجه به روحیات همسرمان را فراموش کرده ایم.انگار که فقط وظیفه مردها کسب درآمد است و وظیفه یک خام خانه دار شستن و پختن و... که البته همین ها هم به جای خود مهم است.

یکی از موارد به جا و بسیار مهم که در سریال پایتخت 3 بین شد موضوع چهارشنبه آخر سال بود.سیروس مقدم بسیار هنرمندانه مشکلات و مضرات این شب را نشان داد.شب چهارشنبه آخر سال مدت هاست که به یکی از معضلات اواخر سال مردم تبدیل شده است.به غیر از آسیب های شدید جسمی که هر ساله اخبارش پخش می شود ولی موجب درس عبرت نمیگردد،  صداهای ترقه های مهیبی که شهر را به میدان جنگ شبیه می کند و من همیشه برایم این سوال پیش می آید که این اصوات مهیب کجایش لذت آور است و تفریح محسوب میشود!! این نکته در سریال پایتخت 3 به خوبی نمایش داده شد.
 توجه به ورزش اصیل کشتی که ورزش بومی ایران است آن هم در منطقه مازندران که مهد کشتی کشور است بسیار جالب و به جا بود.اما در این بین عدم توجه مسئولین کشتی شهر به قهرمان شهرشان که تا فینال مسابقات بالا آمده بود و در نهایت نفر دوم شده بود ، یکی ا ز واقعاتی است که باید بدان توجه شود.تا جایی که برای تجلیل از نقی ، خانواده اش به صورت خود  جوش دست بکار می شوند!

در مابین نشان دادن مسابقات کشتی مسائل بسیاری به صورت زیرکانه بیان شد که جای تقدیر دارد.مثلا مخالفت خانواده با  کار ارسطو در دادن پیشنهاد رشوه به حریف. یا این موضوع که به خاطر جو مسموم ورزشگاه های کشور خانم ها از ورود به ورزشگاه ها منع شده اند و حتی همسر کشتی گیر هم نمی تواند از نزدیک مسابقه شوهرش را تماشا کند. و مهم تر  از همه نشان دادن اوج صمیمیت و عاطفه بین اعضا که با اینکه گهگاهی با هم کل کلدارند اما در موقع سختی یار  ویاور هم هستند  و حتی وقتی نقی می فهمد که دامادش در اتاق عمل جراحی است و حالش خوب نیست چه زیبا دست به دعا برداشته و برایش سلامتی بهبود از قهرمانی در کشتی هم مهم تر است.
نکته دیگر توجه به قشر زحمت کش محیط بانان کشور است که با وجود مشکلات فراوان مظلومانه از سرمایه های طبیعی و خدادادی مردم حفاظت می کنند و تا کنون در سریال های بیشمار صدا و سیما به آن توجه نشده بود.
نکات مثبت این سریال فراوان است و هر آنچه بیان کردم نکاتی است که به ذهن این حقیر رسیده است  و در نهایت باید گفت جای سریال های این چنینی که در لفاف داستان اصلی رابطه زیبای خانواده ها را بیان کند در تلویزیون ما بسیار خالی است
ادامه مطلب
تبلیغات

تبلیغات
ّ