تبلیغات
چو ایران نباشد تن من مباد
درباره ما


زادبوم مکانی است برای بیان عقاید،درنگ نکنید!
مدیر وب سایت : ابراهیم صیدی


آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :


  • تاریخ ارسال : جمعه 1393/04/20, 19:30

ماه عسل      پر فراز و نشیب !

چند سالی است که در ماه مبارک رمضان در ساعات قبل از افطار هر کدام از شبکه های سیما به فراخور  شبکه  و مخاطبانشان  اقدام به تولید و پخش برنامه های مناسبتی می کنند. در این بین شبکه سوم سیما نیز  برنامه  ماه عسل را روی آنتن می فرستد. برنامه ای که با وجود اشکالات خاص در محتوا باید گفت که در نهایت نمره قبولی می گیرد. اما این نمره قبولی به معنای این نیست که ادعا شود که اگر با نگاه نقادانه به این برنامه نگاه کنیم ایرادی مشاهده نمی کنیم.

بعد از چند سال که از پخش ماه عسل می گذرد این برنامه در اذهان عمومی تبدیل شده به تریبونی  برای بیان وقایع زندگی افرادی که در زندگی آنها فاجعه ای رخ داده است. البته تمام میهمانان ماه عسل از این نوع نیستند ولی روند کلی برنامه نشان میدهد که سلیقه دست اندکاران  انتخاب میهمانانی است که ماجرای زندگی آن ها درس عبرت سایرین شود.

در ساعاتی پس از مسابقه فوتبال بین تیم های برزیل و آلمان در جام جهانی 2014 ، که بازی با نتیجه عجیب 7 بر 1 به نفع آلمان تمام شده بود ،سیل پیام ها و نظرات که اکثراً ناشی از ذهن طنزپرداز جوانان ایرانی است در شبکه های اجتماعی قابل مشاهده بود. اما در بین پیام ها یک پیام با وجود ظاهر طنزش بسیار پر معنا بود. « اسکولاری سرمربی برزیل ، امشب میهمان برنامه ماه عسل خواهد بود!!!»

یعنی از آنجایی که ماه عسل همواره افرادی را دعوت می کند که در زندگی دچار فاجعه ای بزرگ شده اند ، اکنون نیز که چنین فاجعه بزرگی (باخت با 7 گل) در زندگی اسکولاری رخ داده است ، پس میهمان بعدی  این برنامه است.

اما در پس این روند انتخاب میهمانان برنامه گاهی  تصمیماتی گرفته شده است که موجب تعجب بینندگان گردیده، نمونه دم دستی و آخرین آن دعوت از سه فوتبالیست لیگ برتری  می باشد.  در شب های ماه مبارک رمضان چیزی قزیب به یک ساعت تریبون  یک برنامه پر بیننده در اختیار افرادی قرار گرفت که بیایند و ادعا کنند که اگر اکنون از منابع بیت المال میلیاردی پول در یافت می کنند ، در سالهای قبل در فقر بوده اند و برای رسیدن به این جایگاه زحمت کشیده اند.

اما مجری برنامه اصلا نپرسید که فرضاً اگر تمام ادعاها درست باشد و بالفرض فوتبالیستی  در سالهای کودکی در خانواده اش شب ها شام نداشته اند و با خوردن شیر می خوابیده اند ، آیا این  دلیل می شود که اکنون باتمام مربیان و هم تیمی هایش با تکبر و غرور رفتار کند و همین امسال چیزی بالغ بر دو و نیم میلیارد از دسترنج کارگران زحمت کش ایران خودرو را دریافت کند؟

مجری اصلاً توجه نکرد که در میان حرف های این بازیکن چقدر تناقض نهفته است و از یک طرف می گوید در ابتدای دهه شصت که کودک بوده به مهدکودک می رفته و از طرف دیگر پولی برای کرایه منزل نداشته اند!!!

کار تا جایی پیش رفت که یکی دیگر از میهمانان آن شب برنامه ماه عسل مستقیما از دزدی اش در کودکی و فروش مال سرقت شده تعریف کرد و این کارش ابداً مذمت نشد!

احسان علیخانی هم اصلاً سؤال نکرد که در این صورت یک پزشک هم می تواند از بیمارانش پول های کلان بگیرد و ادعا کند در کودکی فقیر بوده اند و برای رسیدن به این شغل سال ها درس خوانده است!!

و اصولا بین فقر در کودکی و غرور و تکبر در این روزها و دریافت پول های میلیاردی  از بیت المال چه رابطه ای وجود دارد؟

در نهایت باید گفت که ماه عسل با وجود اشکالاتی که  دو نمونه از آن ها بیان شد ، برنامه ای موفق بوده و البته انتظار می رود که دست اند کاران این برنامه هر سال با دقت فراوان ایرادات را دریابند و با رفع آن در سال های حاصل تلاش آنها برنامه ای پربار تر باشد.
ادامه مطلب
تبلیغات

تبلیغات
ّ