تبلیغات
چو ایران نباشد تن من مباد
درباره ما


زادبوم مکانی است برای بیان عقاید،درنگ نکنید!
مدیر وب سایت : ابراهیم صیدی


آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :


  • تاریخ ارسال : سه شنبه 1393/05/7, 20:10

ماه رمضـان تمــــــام شد    اما...

ماه مبارک رمضان ، ماه عبادت و بندگی تمام شد. ماهی که در آن مردم مسلمان روزه دار در رفتار و کردار خود دقت بیشتری می کنند. هیچ انسان عاقلی نمی تواند قبول کند که از صبح تا شب در ساعات گرم روزهای بلند تابستان تشنگی و گرسنگی را تحمل کند اما با یک رفتار غلط ، یک دروغ، یک غیبت ، یک زیر پا گذاشتن حق الناس ، یک ناسزا و ... روزه خود را بی ارزش کند. پس از برکات این ماه است که رفتارهای مردم اسلامی تر و بهتر بگویم انسانی تر می گردد. اما آیا قرار است فقط و فقط در این ماه خوب باشیم؟

آیا یک ماه تمرین خوب بودن نباید در رفتار و کردارمان اثری داشته باشد؟ آیا باید به محض تمام شدن ماه صیام رفتار غلط گذشته را تکرار کنیم؟

امروز در یکی از معابر شهری صحنه ای را دیدم  و این سؤالات برایم پیش آمد. خودرویی با سرعت بسیار مناسب در حال رانندگی بود.اما از کنار پیاده رو دختر خانم جوانی در حال صحبت با مادرش- که در پیاده رو ایستاده بود – به صورت عقب عقب به سمت وسط خیابان می آمد!!

راننده بیچاره از آنجایی که سرعت مناسبی داشت ترمز کرد و با حالت بهت زده از خودرو پیاده شد و به صورت مؤدبانه اعتراض کوچکی کرد که خانم  چرا عقب عقب وسط خیابان می آیی؟

اما در کمال تعجب مادر آن دختر خانم که نسبتاً هم مسن بود طلبکارانه شروع به فحاشی به راننده بی گناه بیچاره کرد! راننده هم زیر لب گفت وقتی مادر این گونه بی ادب و بی انصاف باشد چه توقعی از دخترش هست؟

این شد که برایم این سؤال پیش آمد که آیا با تمام شدن ماه رمضان وظیفه ما هم در خوب بودن و رعایت اخلاق و رفتار نیکو و اسلامی و انسانی تمام شده است؟ آن مادر محترم که تا دیروز روزه دار بود و همین چند شب پیش در شب های مبارک قدر احیا می گرفت ، اکنون چه شده که به خود مجوز می دهد تا نه تنها اشتباه فرزندش را که خدا را شکر این بار به خیر گذشت، نادیده بگیرد ؛ بلکه طلبکارانه به راننده بیچاره فحاشی کند؟

آیا خدای تبارک و تعالی یک ماه از دوازده ماه سال را گذاشته که خوب باشیم و سپس در باقی روزها نفس خود را بنده شیطان کنیم؟ آیا فلسفه ماه رمضان این است که یازده ماه پرونده خود را از اعمال و رفتار زشت و ناپسند و حق الناس و حق الله و حق النفس پُر کرده و سپس در سی روز ماه مبارک رمضان با دعا و استغفار سعی در پاک کردن آین پرونده سیاه کنیم. و دوباره تا ماه رمضان سال آینده مشغول سیاه کردن مجدد پرونده اعمال خود باشیم؟

ای کاش همه ما بفهمیم که فلسفه ماه مبارک رمضان چیست و تلاش کنیم هر سال در این ماه مبارک یک پله بالاتر برویم.

 

 
ادامه مطلب
تبلیغات

تبلیغات
ّ