تبلیغات
چو ایران نباشد تن من مباد
درباره ما


زادبوم مکانی است برای بیان عقاید،درنگ نکنید!
مدیر وب سایت : ابراهیم صیدی


آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :


  • تاریخ ارسال : پنجشنبه 1393/07/17, 15:31

یکی از بناهای نخستین شهر اراک بازار  است که در همان زمان ساخت شهر اراک توسط یوسف خان گرجی ، بنا شده است. چنانکه در اسناد و کتابهای تاریخی بیان شده ساخت شهر احتمالاً حدود بیست سال طول کشیده و در این میان بنای بازار و ارکان آن مانند  راسته ها و سراها و دالان ها در خلال همین سال‌ها ساخته شده است.

امروزه مردم اراک برای خرید مایحتاج خود اعم از لوازم منزل و پوشاک و کفش و … به غیر از پاساژهای مرکز شهر و مخصوصاً پاساژ اسلامی ، به مغازه های بازار سرپوشیده اراک رجوع می کنند. اما داستان خرید کردن از این بازار قدیمی بسیار تأسف انگیز است.

چند روز پیش به قصد خرید یک جفت کفش با یکی از دوستان به بازار قدیمی اراک رفتیم. اما متأسفانه موفق به خرید کفش دلخواه نشدیم. در ابتدای امر هنگام ورود به هر کدام از مغازه های کفش فروشی ، با انتخاب یک مدل از کفش هایی که به ردیف روی دیوار چیده شده است از فروشنده میخواهیم شماره کفش مناسب ما را بیاورد. روی کفش قیمت خورده است ۸۵ هزار تومان! بعد از اینکه فروشنده کفش مورد نظر را آورد با امتحان آن متوجه شدیم که آن کفش دلخواه ما نیست. اما داستان از اینجا جالب می شود. هنگامی که کفش را به فروشنده می دهیم و از او تشکر می کنیم ، آقای فروشنده بدون اینکه متوجه شود مدل کفش مورد پسند واقع نشده است با عجله می گوید پسند کن تخفیف هم می دهم! وقتی با جواب منفی ما مواجه می شود باز می گوید خواستی ۷۵ هزار تومان هم می دهم! هنوز از درب مغازه خارج نشده ایم که فروشنده قیمت را تا ۶۵ هزار تومان (!!) پایین می آورد! بعد از خروج از مغازه هم صدای فروشنده باز به گوش می رسد که ۵۵ هزار تومان هم خواستی می دهم!!

اینکه بدون کوچکترین چانه زدن قیمت از ۸۵ هزار تومان تا ۵۵ هزار تومان پایین می آید نشان دهنده چیست؟ آیا آن قیمت ابتدایی منصفانه بوده است؟ آیا قیمت تا این حد الکی و کاذب بوده که به سادگی تا ۳۵ درصد پایین می آید؟ میزان سودی که فروشنده روی قیمت خرید خود کشیده چقدر است که با وجود کاهش ۳۵ درصدی قیمت کفش باز هم برای فروشش اصرار دارد؟

پس از اینکه به چند مغازه دیگر رجوع کردیم و دقیقاً با رفتار مشابه مواجه شدیم کلاً از خرید کفش آن هم از چنین بازار بی در و پیکری پشیمان شدیم. اما هنگام خروچ از بازار مجدداً از جلوی همان مغازه اول که ماجرای آن را شرح دادم عبور کردیم. اما این بار رفتاری دیدیم که تعجب و تأسف مارا چند برابر کرد! شخص دیگری همان کفشی که چند دقیق قبل ما انتخاب کردیم و نخریدیم را در دست داشت و گویا آن را پسند کرده بود و در حال چانه زدن با فروشنده سر قیمت بود. خریدار بیچاره از قیمت ۸۵ هزار تومانی کفش ، قصد داشت ۵ هزار تومان تخفیف بگیرد. اما فروشنده قسم می خورد که این کفش سود زیادی برایش ندارد و همین ۵ هزار تومان سودی است که از فروش عایدش می گردد!! در نهایت با کمی چانه زدن فروشنده راضی شد که کفش را به قیمت ۸۲ هزار تومان به خردار بیچاره بفروشد! همان کفشی که چند دقیقه قبل قیمتش برای ما با کاهش ۳۵ درصدی به ۵۵ هزار تومان رسیده بود! و ما آن ار پسند نکرده بودیم و نخریدیم.

پیامبر اکرم (ص) فرموده اند کاسب حبیب خداست. اما آیا این فروشنده ای که این چنین قسم دروغ می خورد و جنس را با هر سودی که دلش می خواهد به خریدار از همه جا بی خبر می فروشد حبیب خداست؟ اینکه فروشنده باید منصف باشد درست ولی آیا نباید روی نحوه فروش و میزان سود فروشنده های بازار نظارتی صورت بگیرد؟  وقتی نظارت این چنین ضعیف است کار بدان جا می رسد که فروشنده حتی با کاهش ۳۵ درصدی قیمت جنس باز هم از فروش سود می برد. من و دوستم ترجیح دادیم از بازاری که معلوم نیست فروشنده می خواهد چه کلاهی بر سر ما بگذارد  اصلاً خرید نکنیم. اما ای کاش کسی به برخی فروشنده هایی که در این وضعیت اقتصادی از هرگونه دوز و کلک ابایی ندارند یادآوری کند که قیامتی هم هست و کسب این نوع درآمد بی شک حلال نیست. مخصوصاً در شرایطی که مردم تحت شرایط سخت اقتصادی هستند و برای ریال ریال پولی که برای خرید می دهند زحمت کشیده اند.برگرفته از وبسایت قلندرانه

قلندرانه
ادامه مطلب
تبلیغات

تبلیغات
ّ